Badanie odpowiedzi świetlnej materiałów scyntylacyjnych z grupy jodków cezu po interakcji z promieniowaniem gamma
Spektroskopia gamma z użyciem detektorów scyntylacyjnych należy do najważniejszych metod stosowanych zarówno w badaniach jak i aplikacyjnych zastosowaniach związanych z naukami jądrowymi. Materiały scyntylacyjne emitują światło w zakresie od widzialnego do ultrafioletu, po absorpcji promieni UV lub po ich interakcji z promieniowaniem jonizującym
Jodek cezu (CsI) posiada wysoką gęstość (4,51 g/cm3) i efektywną liczbę atomową Zeff wynoszącą około 53–55u, co zapewnia wysoką skuteczność wykrywania promieniowania gamma. CsI jest scyntylatorem o wysokiej odpowiedzi świetlnej (z ang. light output) wynoszącej około 55000 fotonów na 1 megaelektronowolt zdeponowanego promieniowania gamma [1]. Jodki cezu są dostępne komercyjnie z domieszką talu (CsI: Tl) lub sodu (CsI: Na), co znacznie poprawia ich wydajność w temperaturze pokojowej [1].
Jedną z najważniejszych właściwości scyntylatorów w spektrometrii gamma jest funkcja odpowiedzi świetlnej (z ang. Light Output Function, w skrócie LOF), która opisuje liczbę powstających fotonów scyntylacyjnych w odniesieniu do energii padającego promieniowania. LOF jest bazą do rekonstrukcji widm energetycznych padającego promieniowania [2]. W idealnym scyntylatorze można oczekiwać, że liczba fotonów scyntylacyjnych, powstających po interakcji z promieniowaniem, jest wprost proporcjonalna do wygenerowanej liczby par elektron-dziura. Innymi słowy, względna ilość światła powinna być stałą funkcją energii padającej cząstki. Wiele prac badawczych przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci wykazało, że tak idealna sytuacja nie jest obserwowalna, a wszystkie scyntylatory nieorganiczne charakteryzują się pewnym stopniem nieproporcjonalnej odpowiedzi względem padającego promieniowania [2-4]. Rysunek 1 przedstawia odpowiedź świetlną jodku cezu domieszkowanego talem po jego interakcji z promieniowaniem gamma o energiach od 17 keV do 835 keV (dane zostały wyrażone w liczbie fotoelektronów na 1 MeV). Odpowiedź świetlna, zwana również wydajnością scyntylacji, opisuje jak efektywnie energia promieniowania gamma (lub energia dowolnego innego promieniowania jądrowego) jest przekształcana w materiale scyntylacyjnym w światło. W przypadku CsI: Tl, niskoenergetyczne kwanty gamma, w szczególności poniżej 200 keV, są sposób wydajniejszy przekształcane w światło niż kwanty wysokoenergetyczne – co obrazuje znaczna zmiana kształtu LOF na rysunku 1.
Rysunek 1. Odpowiedź świetlna scyntylatora CsI: Tl wzbudzonego za pomocą źródeł promieniowania gamma o energiach w zakresie od 17 keV do 837 keV (dane zebrane w temperaturze 30°C z czasem całkowania równym 24 ms przy użyciu elektroniki analogowej) [5]
W ramach badań testowane są kryształy niedomieszkowanego jodku cezu, jaki i próbki zawierające w swojej strukturze tal (CsI: Tl), sód (CsI: Na), ind (CsI: In) oraz brom (CsI: CsBr). Analizie poddawane są impulsy świetlne scyntylacji tych materiałów z wyszczególnieniem komponentów składających się na błysk świetlny. Mnogość występujących komponentów świadczy o kompleksowości procesów zachodzących wewnątrz scyntylatora. Duże znaczenie wydaje się mieć obecność tzw. wolnych składowych scyntylacji, które w znaczący sposób wpływają na mierzalne wartości odpowiedzi świetlnej i energetycznej zdolności rozdzielczej [5-8].
W ramach niniejszych badań współpracujemy z grupą profesora Alexandra Gektina z Instytutu Materiałów Scyntylacyjnych (ISMA) z Ukrainy. W ISMA dokładają wszelkich starań, aby opracować technologię wzrostu wysokiej jakości homogenicznych kryształów z grupy CsI: X o niskim stężeniu zanieczyszczeń. Ponadto współpracujemy z grupą profesora Richarda Williamsa z Wake Forest University (WF) i doktora Michaela Mayhugh z Faceted Development (FD) – obie grupy z USA. Są Oni ekspertami w dziedzinie obliczeniowego modelowania procesów scyntylacji.
Bibliografia:
[1] G. F. Knoll, Radiation detection and measurement. Hoboken, N. J., John Wiley (2010).
[2] M. Moszynski et al., Nucl. Instrum. Methods Phys. Res. A, 805 (2016) 25–35.
[3] W. Mengesha et al., IEEE Trans. Nucl. Sci., 45 (1998) 456-461.
[4] W. W. Moses et al., IEEE Trans. Nucl. Sci., 59 (2012) 2038-2044.
[5] Z. Mianowska et al., Nucl. Instrum. Methods Phys. Res. A, 914 (2019) 165-172.
[6] M. Moszynski et al., IEEE Trans. Nucl. Sci., 55 (2008) 1062-1068.
[7] A. Syntfeld-Kazuch et al., Radiat. Meas., 45 (2010) 377-379.
[8] M. Moszynski et al., IEEE Trans. Nucl. Sci., 63 (2016) 459-466.
Osoba prowadząca:
Mgr Zuzanna Mianowska
Opiekunowie merytoryczni pracy:
Prof. Dr hab. Marek Moszyński
Dr Agnieszka Syntfeld-Każuch