SECURE
Nazwa projektu:
SECURE - zapewnienie dostępności izotopów promieniotwórczych do celów medycznych i trwałości ich dostaw na potrzeby lecznictwa w Europie
Celem projektu SECURE jest zapewnienie dostępności izotopów promieniotwórczych do celów medycznych – tak, aby zapewnić trwałość ich dostaw zabezpieczających potrzeby lecznictwa w Europie. Projekt skupia się na poszukiwaniu rozwiązań w zakresie projektowania tarcz do napromieniania oraz metod wytwarzania izotopów medycznych obecnie stosowanych, jak i nowych izotopów do terapii izotopowej i diagnostyki. Wytypowano szereg izotopów m.in. Cu-64, Ag-111, Tb-161, Lu-177, Re-188, Au-199, Pb-212 i Ac-225, które są niezbędne, aby z powodzeniem wdrażane były procedury medycyny nuklearnej. Jednocześnie zidentyfikowano zagadnienia badawcze stanowiące główne przeszkody na drodze do zapewnienia ich dostępności w dalszych latach.
Główne cele projektu obejmują:
- usunięcie krytycznych barier na drodze do wytwarzania wybranych emiterów promieniowania α i β–, które obecnie ograniczają ich pełną dostępność,
- opracowanie wytycznych i zaleceń, które umożliwią badania w kierunku zidentyfikowania pełnego potencjału klinicznego jaki niesie ze sobą stosowanie promieniowania cząsteczkowego α i β– w leczeniu oraz jego bezpieczne stosowanie.
- wykazanie, że możliwe jest zwiększenie skali oraz powtarzalności i systematyczności procesów wytwarzania izotopów do celów medycznych na podstawie zebranych doświadczeń.
Rad-223 jest obecnie jedynym radiofarmaceutykiem, który uzyskał dopuszczenie do obrotu ze wskazaniem do terapii u chorych z rakiem prostaty. Otworzyło to drogę do szerszego stosowania emiterów promieniowania α, takich jak Ac-225 czy Bi-213. Rosnące zapotrzebowanie medycyny nuklearnej na nowe emitery promieniowania α i β– wymaga nowego spojrzenia na dotychczas stosowane metody wytwarzania oraz na zasoby materiałów tarczowych oraz radionuklidów macierzystych.
Ambicją konsorcjum projektu SECURE jest zidentyfikowanie oraz efektywne wykorzystanie obecnych zasobów umożliwiających wytwarzanie nowych radionuklidów, w szczególności emiterów promieniowania α oraz emiterów promieniowania β– o potencjale teranostycznym. Opracowanie alternatywnych technologii wytwarzania radionuklidów do terapii, które zapewnią polepszenie opieki nad pacjentami wymaga wielodyscyplinarnej wiedzy i doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, badań materiałowych, obróbki materiałów tarczowych, biologii i radiobiologii, radiofarmacji i medycyny nuklearnej. Kompetencje partnerów konsorcjum SECURE zapewniają dostęp do tych wszystkich dziedzin.
Członkowie konsorcjum:
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom – Koordynator
- NUCLEAR RESEARCH AND CONSULTANCY GROUP, Holandia
- INSTITUT MAX VON LAUE – PAUL LANGEVIN, Francja
- INSTITUT JOZEF STEFAN, Słowenia
- EUROPEAN NUCLEAR EDUCATION NETWORK, Belgia
- ENERGIATUDOMANYI KUTATOKOZPONT, Węgry
- EUROPEAN FEDERATION OF ORGANISATIONS FOR MEDICAL PHYSICS, Holandia
- AGENZIA NAZIONALE PER LE NUOVE TECNOLOGIE, L’ENERGIA E LO SVILUPPO ECONOMICO SOSTENIBILE, Włochy
- STUDIECENTRUM VOOR KERNENERGIE / CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE, Belgia
- EVALION SRO, Czechy
- BUDAPESTI MUSZAKI ES GAZDASAGTUDOMANYI EGYETEM, Węgry
- CLUST ER INDUSTRIE DELLA SALUTE E DEL BENESSERE, Włochy
- CLUSTERUL REGIONAL INOVATIV DE IMAGISTICA MOLECULARA SI STRUCTURALA NORD-EST (IMAGOMOL), Rumunia
- ISTITUTO ROMAGNOLO PER LO STUDIO DEI TUMORI DINO AMADORI – IRST SRL, Włochy
- UNIVERSITE DE BRETAGNE OCCIDENTALE, Francja
- UNIVERZITETNI KLINICNI CENTER LJUBLJANA, Słowenia
- JRC -JOINT RESEARCH CENTRE- EUROPEAN COMMISSION, Belgia
- NATIONAL NUCLEAR LABORATORY LIMITED, Wielka Brytania
Termin realizacji projektu:
01.10.2022 – 30.09.2025
Źródło dofinansowania:
Program Horyzont Europa
Dotacja dla OR POLATOM (NCBJ):
3 630 425,50 EURO
Rola OR POLATOM (NCBJ) w projekcie:
Koordynator
Kierownik projektu:
prof. dr inż. Renata Mikołajczak
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Ulotka projektu SECURE | 349.32 KB |
Plakat projektu SECURE | 355.44 KB |